Jak stát zpoplatňuje ženskou menstruaci aneb tampónová daň.
Tampónová daň je pojem, který se užívá, když mluvíme o dani na menstruační potřeby. Oficiálně jde o daň z přidané hodnoty. (zákon č. 235/2004 Sb.). V Česku máme jednu z nejvyšších daní na menstruační potřeby v Evropě a nejvyšší daň mezi našimi sousedy a to základní, nesníženou sazbu 21 % DPH na všechny menstruační pomůcky. To je stejná sazba jako na tabák, alkohol nebo luxusní zboží. Je to otázka, kterou bychom si měli všichni položit – patří menstruační potřeby mezi takové věci.
Jak je na tom tampónová daň v Evropě?
Menstruační chudoba je v Evropě velké téma. Odhaduje se, že v současné době si hygienické potřeby nemůže dovolit každá desátá dívka v EU. V roce 2007 Evropský parlament vydal doporučení daň na menstruační potřeby snížit na 5 % případně tyto pomůcky od daně zcela osvobodit.
Nulovou daň na menstruační potřeby má například Irsko. Ve Skotsku v roce 2022 zavedli dokonce menstruační pomůcky zcela zdarma. (Kromě zavedení bezplatných produktů pak skotská vláda již vyhradila také finanční prostředky na vzdělávací web pro zaměstnavatele, zavedla bezplatné menstruační potřeby na školách a spustila úspěšnou kampaň proti stigmatizaci.) V roce 2024 se ke Skotsku přidalo i Španělské Katalánsko – ovšem pouze se znovu použitelnými variantami. Všichni naši sousedé jsou na tom také lépe než my. V Polsku mají na menstruační potřeby daň 5 %, v Německu 7 %, na Slovensku 9,5 % a v Rakousku 13 %. N
Situace v Čechách
V České republice probíhá diskuse o snížení tampónové daně již několik let. V roce 2023 navrhlo Ministerstvo financí snížení DPH na menstruační produkty z 21% na 10%. Návrh však narazil na odpor některých politiků, kteří argumentují, že by to vedlo k výpadku daňových příjmů. Ovšem ještě v roce 2023 mělo sníženou daň například točené pivo. Priority zákonodárců jsou jasně dané. Byla zde tak situace, kdy menstruační potřeby měly vyšší daň než například půllitr Plzně. Zhruba 6 milionů žen v Čechách to už nějak vydrží. Potlesk si však zaslouží Ostrava, kde se rozhodli bojovat s menstruační chudobou a na některých školách zavedly menstruační pomůcky zdarma.
Proč je tampónová daň problém
- Ekonomická zátež: Zvýšené náklady na menstruační potřeby může být pro ženy, zejména pro ty s nízkými příjmy, znatelnou zátěží. Ovšem tento problém nastává i v případě rodin, kterým se “vyplatí” mít spíše chlapce než dívky – jelikož je to “úspornější”. (Ve 21. století, pozor.)
- Dopady na psychické zdraví: Když mladé dívky či ženy nebudou mít dostupné menstruační pomůcky, mohou se vyhýbat společenským událostem či nechodit do školy v době menstruace atp. To vede nejen k izolaci, ale i ke zvýšenému stresu z něčeho, co nemohou ovlivnit.
- Zdravotní rizika: V případě, že si ženy nemohou dovolit menstruační potřeby, mohou být nuceny používat méně hygienické alternativy, jako jsou kusy látky nebo toaletní papír. To může vést k infekcím a dalším zdravotním problémům, které již do moderní společnosti nepatří.
- Diskriminace? Jsme společnost, která odsuzuje diskriminaci? Proč tedy nadále dovolujeme diskriminovat velmi početnou skupinu – 50,8 %, tedy 5,39 milionu* – obyvatel na základě pomůcek bez kterých v podstatě nemohou fungovat ve společnosti? (*údaje k roku 2017, podle Českého statistického úřadu).